Ogniwa, panele, kolektory słoneczne - kilka informacji

ymiej grupy osób w związku z tym, że w ciągu ostatnich lat instalacje tego typu kilkakrotnie staniały. Fotowoltaika zamontowana na naszej posesji zwraca się już po kilku sezonach. Istnieją oczywiście tereny, w których jest mniejsz

Ogniwa, panele, kolektory słoneczne - kilka informacji ogniwa słoneczne sklep

Warunki geograficzne w Polsce a fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Ta dość tania forma energii jest obecnie dostępna dla olbrzymiej grupy osób w związku z tym, że w ciągu ostatnich lat instalacje tego typu kilkakrotnie staniały. Fotowoltaika zamontowana na naszej posesji zwraca się już po kilku sezonach. Istnieją oczywiście tereny, w których jest mniejsze lub większe nasłonecznienie i to ma spory wpływ na generację prądu, jednak na ogół Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z tej formy energii. To wszystko sprawia, że dzięki panelom słonecznym możemy pozyskać naprawdę sporo energii, która następnie zostanie przekształcona na energię elektryczną i może być wykorzystana w gospodarstwie domowym.


Biodegradacja - warto wiedzieć

Biodegradacja (gr. bios = życie, łac. degradatio = obniżenie)1 ? biochemiczny rozkład związków organicznych przez saprobionty (głównie bakterie1234 i grzyby124, ale także pierwotniaki, promieniowce, glony i robaki)1 na proste związki nieorganiczne1234. Poza organizmami żywymi, do biodegradacji przyczyniają się także czynniki naturalne, takie jak: światło słoneczne, tlen z powietrza i woda3. Dzięki niej rozkładowi może ulegać nawet 95% substancji organicznej1.

Biodegradacja jest procesem bardzo powszechnym. Przebiega we wszystkich biocenozach. Zamyka ona cykle biogeochemiczne większości pierwiastków chemicznych, poprzez doprowadzenie związków do form przyswajalnych przez rośliny. O ile biodegradacja związków występujących naturalnie przebiega bardzo szybko (przykładem są lasy równikowe), o tyle rozkład substancji sztucznych, wytworzonych przez człowieka, może trwać nawet do kilku tysięcy lat (np. pochodne ropy naftowej, pestycydy, materiały wybuchowe)2. Mimo tego, proces ten ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia3.

Dużą zdolność do biodegradacji wykazują zasobne w próchnicę, biologicznie aktywne gleby1.

Rozkład szczątków organicznych przebiega zarówno w obecności tlenu, jak i przy jego braku. Aeroby degradują je, wykorzystując tlen jako utleniacz. Anaeroby zastępują tlen azotanami, siarczanami, jonami metali lub dwutlenkiem węgla. W ten sposób metanotrofy potrafią rozkładać węglowodory alifatyczne, a nawet ich halogenki2.

Obecnie zastępuje się trwałe tworzywa sztuczne i detergenty odpowiednikami, które ulegają biodegradacji3.

W przeciwieństwie do mineralizacji, terminu biodegradacja używa się raczej w odniesieniu do substancji szkodliwych (np. pestycydów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja


Ważna definicja - środowisko

Środowisko ? ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności. Jest to pojęcie podrzędne w stosunku do przyrody, obejmującej również elementy ożywione.

Z uwagi na stopień przekształcenia środowisko dzielimy na:

środowisko przyrodnicze (naturalne)
środowisko antropogeniczne
środowisko sztuczne
środowisko zdegradowane
W Polsce za korzystanie ze środowiska (np. wody) i wprowadzanie w nim zmian (np. wprowadzanie zanieczyszczeń) pobierane są opłaty na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodowisko



© 2019 http://zaptest1.waw.pl/